O zi petrecută printe zâmbete și culori!🦋🌈

Dragi prieteni, 💖Avem inimile pline de recunoștință.A trecut mai bine de o săptămână de la evenimentul din aprilie, desfășurat în 26 aprilie la Spitalul „Nicolae Robănescu” din București și noi încă trăim bucuria de atunci. Ne-am bucurat împreună de mai multe lucruri. 💠În primul rând, de bucuria copiilor și a părinților însoțitori, care au trăit…

Articol de

Veronica Caziuc

Publicat la

Blogul cu bunătățiProiecte

Dragi prieteni,

💖Avem inimile pline de recunoștință.
A trecut mai bine de o săptămână de la evenimentul din aprilie, desfășurat în 26 aprilie la Spitalul „Nicolae Robănescu” din București și noi încă trăim bucuria de atunci.

Ne-am bucurat împreună de mai multe lucruri.

💠În primul rând, de bucuria copiilor și a părinților însoțitori, care au trăit intens povestea și experiența de care au avut parte. 💫

💠Apoi, de faptul că am ne-am strâns mulți voluntari, că ne-am cunoscut mai bine, că am făcut planuri. Iar liniștea care ne-a cuprins la sfârșit a fost, credem, semnul că am făcut lucrurile bine. 🎉

💠Evenimentul a fost plin de energie și de zâmbete. 

Nicoleta Rusu, prietena noastră actriță, a fost fantastică: a reușit să ne facă pe toți personaje în spectacolul său și să ne ducă într-o lume în care prietenia chiar contează.✨

💠Gândul că lumea bună și caldă de care avem nevoie poate începe cu acceptarea diferențelor dintre noi a fost „firul” poveștii spuse de ea. Am conștientizat că darurile diferite ale fiecăruia ne pot apropia și ne ajută să colaborăm. Ne bucurăm că – împreună – ne-am dat seama, încă o dată, de acest adevăr. 💞

Vă mulțumim pentru că ați donat și ați susținut astfel spectacolul oferit copiilor.  Ați crezut că un mic dar contribuie la un bine mai mare.💚 Nu v-ați înșelat! 

Datorită vouă, am reușit să începem amenajarea locului de joacă pentru copiii internați în spital. Mobilierul cumpărat din donațiile adunate în aprilie a fost așezat cu multă dragoste la locul potrivit, iar cei mici deja îi găsesc diferite întrebuințări.

Fiecare gest al vostru valorează mai mult decât vă puteți imagina, pentru că numai împreună este posibil să să înveselim și să însuflețim puțin atmosfera din spital.🌈

Aici, copiii vin să înceapă sau să continue tratamente care –  în funcție de fiecare caz – durează de la zile, până la luni și chiar ani.

Mulțumim că sunteți alături de noi și că oferiți bucurii! 🤗

Cu multă recunoștință,

Echipa „Spune-mi o poveste pentru suflet”

***

Mulțumim, Omfal educațional, pentru sprijinul dat în achiziționarea mobilierului. Apreciem gestul și vă trimitem o parte din bucuria noastră: faptul că împreună am putut să împlinim ceea ce ne-am propus pentru luna aprilie.

Mulțumim, @Citrone, pentru limonada oferită copiilor, lucru care a făcut că evenimentul nostru să ne ducă cu gândul la o zi de sărbătoare.



***


Proiectul #AteliereCuBunatate – povești, jocuri și surprize pentru copiii de la Centrul de Recuperare Neuropsihomotorie „Nicolae Robănescu”, din București este susținut de Asociația „Spune-mi o poveste pentru suflet”. Acesta a început în octombrie 2024 și, până acum, s-au desfășurat 5 ateliere la care au participat în total peste 100 de copii internați aici, alături de părinți. Toți cu suferințele, cu bătăliile și cu victoriile lor mici sau mari.

Continuăm acest proiect, pe termen lung. Fiți alături de noi!

Fotografii de Mădălina Marcu și Echipa SOPS

Lasă primul comentariu

Citește și alte articole